,

Bir Psikolojik Gitmeniz Gerektiğini Gösteren Endişe Verici Yedi İşaret

Günlük hayatımızdaki, alışkanlıklarımızdaki, davranışımızdaki ve işimizdeki hangi faktörler bizi bir uzmandan yardım almaya motive etmelidirBelirli düşüncelerin, duyguların ve davranışların bir zihinsel sağlık sorununun altında ne zaman yattığını anlamak genellikle zordur . Bir psikoloğun yardımına ihtiyaç duyacağımızın yedi işaretine bakalım, özellikle ani ve olağandışı değişiklikler iki hafta içinde geçmezse.İş etkilenir İş sırasında konsantre olma ve duyguları yönetmede zorluk, normalden da

Bir Psikolojik Gitmeniz Gerektiğini Gösteren Endişe Verici Yedi İşaret
15 Eylül 2020 - 15:18 - Güncelleme: 15 Eylül 2020 - 16:28

Günlük hayatımızdaki, alışkanlıklarımızdaki, davranışımızdaki ve işimizdeki hangi faktörler bizi bir uzmandan yardım almaya motive etmelidir


Belirli düşüncelerin, duyguların ve davranışların bir zihinsel sağlık sorununun altında ne zaman yattığını anlamak genellikle zordur Bir psikoloğun yardımına ihtiyaç duyacağımızın yedi işaretine bakalım, özellikle ani ve olağandışı değişiklikler iki hafta içinde geçmezse.

İş etkilenir

İş sırasında konsantre olma ve duyguları yönetmede zorluk, normalden daha fazla stres veya bitkinlik ve üretkenlikte keskin bir düşüş, zihinsel bir sağlık sorununun belirtileri olabilir.

Devam eden olumsuz ruh hali

Psikolojik olarak bazen, mesafeli, endişeli ve stresli hissetmemek normaldir. Bununla birlikte, iki haftadan uzun süren herhangi bir ruh hali dalgalanması, özellikle belirli bir neden yoksa tedavi edilmelidir.

Uyku bozuklukları

Uykusuz gecelerden ertesi gün yorgunluğa yol açan uykudan, olması gerekenden daha uzun süre uyumaya kadar, uyku alışkanlıkları zihinsel sağlığınız hakkında çok şey ortaya çıkarır.

Psikolojik durum, uykuyu ve uyanıklığı bir yenilenme duygusuyla etkileyebildiği için iki yönlü bir caddedir. Öte yandan, uyku programı zihinsel olarak ne kadar sağlıklı hissettiğinizi de etkiler.

Bir uzmanın yardımıyla, uyku bozukluklarına veya uykusuzluğa katkıda bulunan altta yatan akıl sağlığı sorunlarını ele alabilecekler. Araştırmalar, bilişsel davranışçı terapinin uykusuzluğun tedavisinde özellikle etkili olduğunu göstermektedir.

Psikosomatik ağrılar

Baş ağrısı ve mide-bağırsak rahatsızlığı gibi birçok fiziksel rahatsızlığın nedeni bir zihinsel sağlık sorunu olabilir. Elbette, olası tıbbi nedenleri araştırmak için doktorunuzu ziyaret etmeniz önemlidir ve bunlar göz ardı edilirse bir psikoloğa danışmanız tavsiye edilir.

Anksiyete ve depresyon, çeşitli fiziksel semptomlara neden olabilir. Tedavi hem fiziksel hem de duygusal olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

Açıklanamayan kilo değişiklikleri

Kaygı ve sıkıntı bazen iştah kaybına aşırı yeme ve diğer yol açar. İştahınızdaki veya kilonuzdaki değişiklikleri görmezden gelmeyin. Depresyon gibi bir akıl sağlığı sorununun işareti olabilir .

Durumlarla uğraşmanın işlevsiz biçimleri 

Olumsuz düşünceler ve duygular, zor başa çıkma becerilerini etkileyebilir ve aşırı yemek yeme veya alkol alma gibi sağlıksız başa çıkma davranışlarına yol açabilir.

Durumlarla başa çıkma yeteneği, işlevsiz hale gelebilir. Sorunlardan kaçmanın bir yolu olarak sürekli uyku veya aşırı saatler boyunca kitap okumak, yeni sorunların kaynağı olabilir ve hatta mevcut sorunları daha da kötüleştirebilir.

Kişilerarası ilişkiler etkilenir

Psikolojik olarak kendinizi iyi hissetmiyorsanız, kişilerarası veya profesyonel ilişkileriniz "zarar görebilir". İçimizde iyi hissetmediğimizde sağlıklı ilişkiler sürdürmek zordur. Tecrit edilmişseniz, diğer insanlardan kopuk hissediyorsanız veya çevreniz davranışınızdaki değişiklikleri gösteriyorsa, bir psikologla konuşmak yardımcı olabilir.

Bu haber 455 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum