• -----Sponsorlu Bağlantılar-----

Cildin seni yiyor mu Kaşıma neden çözüm değil Ne yapmalı

Şimdiye kadar sadece kaşınmanın rahatsız edici kaşıntı hissini giderebileceğini düşündüyseniz, bilim adamları daha güvenli bir çözüm önermeye geliyorlardı. Hangilerini görün

  • Reklam
Cildin seni yiyor mu Kaşıma neden çözüm değil Ne yapmalı
19 Eylül 2020 - 17:38

Journal of Neuroscience'da yayınlanan farelerde yapılan araştırmaya göre, yoğun kaşıntı hissettiğin deri bölgesini ovarak, kaşıntıya karşı bir sinir yolu etkinleştirebilirsin, bu da kaşıntıyı hafifletecek .

Bu hareket cildi ve özellikle göz çevresindeki hassas bölgeleri yok etse de, çoğu insan için vücudun kaşıntılı bir bölgesini kaşımanın rahatlamasına direnmek zordur Ancak gerçek şu ki , kaşıntılı bölgeye hafif bir ovma, hafif bir dokunuş bile rahatlama sağlayabilir. Bu sonuca ulaşmak için bilim adamları, bu daha az zararlı kaşıntı rahatlama biçiminin arkasındaki sinirsel yolu araştırdılar.

Araştırma ekibi subkutan neden olan bir kimyasalın uygulanmasıyla farelerde kaşıntı hissi tetikleyen kaşıntı . Bilim adamları daha sonra hayvanların ayaklarını nazikçe dinlendirirken sırt boynuzunun omuriliğe olan elektriksel tepkisini incelediler Bu prosedür sırasında, nöronların daha sık yanıt verdiği, dokunmanın kesilmesinden sonra yanıtın daha az olduğu gösterilmiştir.

Bu nöronlar hem dokunmaya hem de kaşınmaya tepki verir, bu nedenle artış, artan kaşıntıya değil, eklenen dokunuşa karşılık gelirken , azalma kaşıntı rahatlamasına karşılık gelir. Aynı azalma, grup doğrudan deri altındaki duyu nöronlarını uyardığında da gözlemlenebilir.

Ek olarak, bilim adamları duyusal nöronları ve bir alt tip bağ nöronunu omurgadaki kaşıntıya karşı engellemeye çalıştılar, ancak arka (dorsal) boynuz nöronlarının tepkisini azaltmada başarısız oldular. Aksine, duyu nöronlarının aktivasyonu farelerde kaşınmayı önledi.

Sonuçlar, yumuşak dokunuşun , deri altındaki duyu nöronlarını aktive ederek bir dizi reaksiyon başlattığını ve daha sonra omurilikteki kaşıntı önleyici bağ nöronlarını aktive ettiğini ve bunun da dorsal boynuz sinir aktivitesinin azalmasına ve titreşim rahatlamasına yol açtığını göstermektedir.

Bu haber 474 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum