• -----Sponsorlu Bağlantılar-----

Çocukları sakinleştiren ağrı kesici

Yüzlerce çalışma, uygun gelişim için ebeveyn-çocuk ilişkisinin önemini vurguladı. Bilim adamları şimdi bebeğin beyin ağrısına verdiği tepkiyi azaltmanın bir yolu olarak cilt temasını vurguluyor-Ne iddia ettiklerini görün.

  • Reklam
Çocukları sakinleştiren ağrı kesici
10 Ekim 2020 - 18:45

Veli-cilt temas yeni doğan bebek ile ve Kanada'da Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından yeni bir araştırmaya göre,ağrıya  çocuğun beyni yanıtının yoğunluğunu azaltır. 


Avrupa Ağrı Dergisindeki ilgili yayında yer alan bilim adamlarına göre, çalışma,cilt-cilt temasına kıyasla,ebeveyn onları kıyafetlerin üzerinde tuttuğunda ağrıya  yanıt olarak Yeni doğan bebeklerin ellerinde daha fazla aktivite gözlemledi. 

 

“Bir bebek, ciltten cilde temas yoluyla ebeveyn kucağındayken, ağrıya yanıt olarak daha yüksek düzeyde beyin işleminin bir şekilde durduğunu ve bebeğin beyninin ağrı yanıtını işlemek için farklı bir yol kullandığını bulduk. Bebeğin gerçekten daha azar hissedip hissetmediği doğrulamasakta, bulgularınmız ebeveynleri ile yeni doğan bebekler arasındaki dokunmanın önemli olduğunu vurguluyor ,”diye açıklıyor baş yazar.

 

Çalışmayı erken doğan ve 37. Gebelik haftasından sonra Doğan 0 ila 96 günlük 27 bebek dahil edildi. Araştırmacılar  ağrılı ancak klinik olarak gerekli bir kan testine verdikleri tepkiyi ölçtüler ve  beyin aktivitelerini elektroensefalografi ile kaybedildi. Bebeklerin bakımı Anneleri tarafından yapıldı,kimi giyindi, kimi giyilmedi ve kimi küvözün içindeydi. 

 

Araştırmacılar, ağrıya  karşı ilk beyin tepkisinin aynı olduğunu buldular, ancak test 4 ila 5 beyin aktivitesi dizisi ortaya çıkardığında, sonraki aktivite dalgaları bebeğin Anneyle temasını deri veya aşırı giysi olmasından etkilendi.

 

 “Anneyle cilt teması olduğunda biraz gecikmiş yanıt zayıfladı, bu ebeveyn  dokunuşunun en yüksek beyin işleme seviyesini etkilediğini gösteriyor.Ağrı aynı olabilir, şekil ebeveynle olan temasına bağlıdır.Yazar “Bulgularımız,  yeni doğmuş bir bebeğin ciltten ebeveyne  temasının çocukların gelişimi için önemli olduğu teorisini destekliyor”dedi.

 

Kuluçka makinesinde kalan bebeklerin beyinleri de ağrıyı giyinme temas edenlere göre daha at tepki verdi, bilim adamları bebeklerin işlem öncesi  doğumlarından rahatsız olabileceğini  veya hassas, bireyselleştirilmiş başarıdan dolayı rahatsız olduklarını açıkladılar. onları sağlanan bakım. Son olarak, derinden  cilde grup yüz ifadesi ve kalp atış hızı açısından biraz daha az tepki göstermesine rağmen bebeklerin davranışları iki grup arasında özellikle farklı değildi.

 

 Diğer çalışmalar, bir ebeveynle ciltten cilde temasını bir çocuğun davranışını etkilediğini ve ağrı yanıtının çalışmalar beynin tepkisini araştırmıştır..Bu çalışmada, bebeklerin beyin tepkisi sadece deriden deriye grupta zayıflamayla  kalmadı, aynı zamanda farklı bir sinir yolu izledik.

Bu haber 1331 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum