• -----Sponsorlu Bağlantılar-----

Google'da ödeme yapmadan nasıl üst sıralara çıkarım?

Bir işletmenin ödeme yapmadan Google'ın tepesinde görünmesinin pek çok yolu yoktur. Zaman veya gelir açısından, yatırımın muhtemelen yapılması gerekecektir. Bununla birlikte, Google'da daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilecek düşük maliyetli seçenekler var. Onları aşağıda ele alacağım. PPC SEO Her ikisi de dikkate alınması gereken harika stratejilerdir. Her ikisinin de artıları ve eksileri vardır (herhangi bir pazarlama stratejisinde olduğu gibi).

 • Reklam
Google'da ödeme yapmadan nasıl üst sıralara çıkarım?
06 Ocak 2022 - 14:49

Bir işletmenin ödeme yapmadan Google'ın tepesinde görünmesinin pek çok yolu yoktur. Zaman veya gelir açısından, yatırımın muhtemelen yapılması gerekecektir.

Bununla birlikte, Google'da daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilecek düşük maliyetli seçenekler var. Onları aşağıda ele alacağım.

 • PPC
 • SEO

Her ikisi de dikkate alınması gereken harika stratejilerdir. Her ikisinin de artıları ve eksileri vardır (herhangi bir pazarlama stratejisinde olduğu gibi). Her ikisi de bir yatırım gerektirecektir.

Google'ın en üst sıraları, dünya çapında milyonlarca işletme tarafından aranıyor.

Bu tür sıralamalar trafik, gelir ve dönüşüm sağlamak için çok önemli olabilir. Bir anahtar kelimenin ne kadar rekabetçi olduğuna bağlı olarak, Google'ın en üstünde görünmenin ne kadar kolay (veya zor) olduğunu belirleyecektir.

Ne tür anahtar kelimeler için sıralamaya çalıştığınızı anlamanız gerekecek. Son derece rekabetçi terimler için sıralamaya çalışıyorsanız, ödeme yapmadan Google'ın zirvesine çıkmanız pek olası değildir. Veya yaparsanız, daha büyük bütçeli bir şirketin gelip pozisyonunuzu alması çok uzun sürmez.

İşte hem SEO hem de Google Ads ile örtüşen birkaç husus.

Google Ads ile Tıklama Başına Ödeme (PPC)

Hızlı yol, reklamlar için ödeme yapmaktır. Bu reklamlar Google'ın kendi platformları üzerinden yayınlanır ve Google üzerinden ücretli kampanyalar yayınlamanın birkaç yolu vardır.

 • Google Alışveriş
 • Google Ads (eski adıyla AdWords)
 • Yerel Harita Reklamları
 • Dinamik ve Görüntülü reklamcılık

Liste devam ediyor. Bu platformlar, bir sonuç sayfasının en üstünde görünmeye başlayabilmeniz için önce para gerektirir. Bu tür kampanyalar, onları sıralamak için hedef anahtar kelimelerinize sürekli bütçe ayırma ihtiyacı nedeniyle uzun vadede maliyetli olabilir. Google Ads ayrıca bir teklif verme sistemi üzerine kurulmuştur; bu, rakiplerinizin sizden daha büyük bütçeleri varsa, Google'da onlardan daha yüksek görünmek için zorlanacağınız anlamına gelir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Alternatif SEO'dur. SEO daha uzun vadeli bir çözümdür ancak Google'da daha yüksek sıralamaları daha uzun süre koruyabilir. Çoğu zaman daha küçük bir bütçeyle. Yine, bu, işletmenizin faaliyet gösterdiği sektöre büyük ölçüde bağlıdır.

SEO hala bir noktada bir bütçe gerektirecektir. İçerik, halkla ilişkiler veya danışmanlık için olsun. Bununla birlikte, aylar boyunca maliyete karşı getiri aynı seviyeye gelmeye başlar. Bu, bir işletme Google'da ilk 3 sırada yer aldığında, sitenin başka bir alanına bütçe ayırmayı düşünebilirsiniz.

PPC'de ise, bütçenizi, ticari olarak mantıklı olduğu süre boyunca Google'ın en üstünde tutmak istediğiniz her anahtar kelimeye harcamanız gerekir. SEO, güçlü bir temele sahip olacak şekilde oluşturulabilir ve daha sonra PPC veya Google Ads ile karşılaştırıldığında nispeten düşük bir maliyetle korunabilir.

Para ödemeden Google'da daha üst sıralarda yer almak istiyorsanız, her zaman zamanında ödeme yaparsınız. Elde edilmesi yıllar alabilen bu sıralama yöntemlerini öğrenmeniz gerekecek.

Yani zamanla ödeme yaparsın. Google'ın ticari tanıtım ve rekabet ortamı olduğunu unutmamak önemlidir. Maliyet ve yatırım olmadan tuğla ve harçtan bir iş kuramazsınız. Aynısı çevrimiçi pazarlama için de geçerlidir.

Web siteniz bir varlıktır. O varlığa yapabileceğiniz en iyi şekilde yatırım yapmalısınız. Bu, içerik, sosyal yardım, halkla ilişkiler, Google incelemeleri veya insanları Facebook veya Twitter gibi yerler aracılığıyla web sitenize çeken katıksız sıkı çalışma yoluyla olsun.

Hedef anahtar kelimeleriniz

Yukarıda bahsettiğim gibi, Google'da üst sıralarda yer almak, belirli anahtar kelimeler için son derece rekabetçidir. Müşterilerinizin yolculuğunun neresinde olduğunu anlamadan, doğru anahtar kelime türünü başarılı bir şekilde hedefleyemezsiniz. Örneğin, bir baş anahtar kelime ("SEO" veya "dijital pazarlama" gibi şeyler) için sıralama yapmak son derece zor olacaktır. 

Sadece bu da değil, bu sonuçlar normalde büyük bütçeli şirketler için ayrılmıştır. Bunun gibi ifadeler için Google'da en üstte görünmek istiyorsanız, o zaman bütçe mutlak bir zorunluluktur. Bununla birlikte, müşterileriniz daha uzun kuyruklu sorgular veya anahtar kelimeler için Google aramasını kullanıyorsa, ödeme yapmak zorunda kalmadan web sitenizi üst sıralarda sıralama fırsatınız olur.

Daha küçük hacimli ancak belirli bir soruya daha spesifik olan ifadeler (örneğin bu gönderi gibi) genellikle daha az rekabetçidir ve bu nedenle, ödeme yapmak zorunda kalmadan Google'da daha yüksek görünmeleri daha kolaydır.

Ne kadar yüksek (ve ne kadar süreyle) en üstte yer almak istiyorsunuz?

SEO başarısı, bastığınız bir düğme değildir ve size sihirli bir şekilde Google'dan binlerce yeni ziyaret sağlar. Uzun vadeli bir stratejidir. Aynısı PPC için de geçerlidir. Anahtar kelimeleriniz için teklif vermeyi bırakırsanız, sıralamanız düşer. Bu nedenle, hangi yaklaşımı seçerseniz seçin, stratejiyi sürdürme ihtiyacı her zaman olacaktır. Ya zamanla ya da parayla.

Örneğin, ayda bir gün Google'ın tepesinde kalmak istiyorsanız, tüm bir ay boyunca rekabet etmek istediğinizden daha az (PPC) harcayacaksınız, harcamanız bunu yansıtacaktır. Aylarca hatta yıllarca üst sıralarda yer almak istiyorsanız, o zaman zaman yatırımı alan düşük rekabetli anahtar kelimelere odaklanan bir içerik stratejiniz olması gerekir; finansal değil.

Google'da üst sıralarda yer almak için Google arama hakkında yeterince bilginiz var mı?

Bu, çoğu insanın bir SEO veya PPC stratejisine karar vermeden önce kendilerine sorması gereken bir sorudur.

 • Bir web sitesinin nasıl çalıştığı hakkında yeterince bilginiz var mı?
 • Google'ın dizin oluşturucularının ve tarayıcılarının nasıl çalıştığını biliyor musunuz?
 • Dinamik teklif vermeye aşina mısınız?

Ödeme yapmadan Google'da üst sıralarda yer almaya çalışıyorsanız, bunu yapmak için arama motorlarının karmaşıklığını yeterince anlamanız gerekir. Ne yazık ki, burada PPC söz konusu değil . Her zaman para harcamanız gerekecek (düşük olsa bile). Ancak SEO ile, Google, sıralamaların nasıl çalıştığı ve bir web sitesinin nasıl optimize edileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için zaman ayırmak istiyorsanız, bu başarılabilir. 

Ancak, yanlış yapmak maliyetli olabilir. Çevrimiçi pazarlama veya iş ile ilgili her şeyde olduğu gibi, ne yaptıklarını anlamayan insanlar için profesyonel bir SEO kadar risk taşır .

Google'ın ödeme yapmadan sıralamak için nasıl çalıştığını biliyor musunuz?

Bu esas olarak organik sıralamalara yöneliktir. Tarama, dizin oluşturma, oluşturma ve sıralama konusunda yeterince bilginiz var mı? Google, dünyadaki en iyi SEO uzmanlarından bazılarının bile bilmediği yüzlerce sıralama faktörüne sahiptir. Google'ın algoritmalarına neyin girdiğini kendisinin bilip bilmediğinden bile emin değiliz. SEO'yu bu kadar zor yapan da bu!

Web sitesi işlevselliğine aşina iseniz, bir şansınız olabilir. Bunu yapmazsanız, iyiden daha fazla zarar verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Web siteniz kaliteli mi? Kullanıcıları meşgul edebilir mi?

Web siteniz mağazanızın ön yüzüdür. Site yapınız, açılış sayfalarınız, site hızınız ve içeriğinizin tümü, kullanıcılarınızı (ve Google'ı) mutlu etmede büyük rol oynar. Sitenizin performansını iyileştirmek için yaygın teknikler vardır (teknik SEO, CRO ve UX'i düşünün), ancak yine de hepsi deneyim veya profesyonel gerektirir.

Bunlar, 24 saat içinde öğrenip hiçbir şeyi uygulamaya koymadan Google'da üst sıralara çıkmayı umabileceğiniz şeyler değil! Bence Google hakkında hatırlanması gereken en iyi şey, her şeyin çok sabır gerektirdiğidir!

Her zaman önce bir profesyonelle kontrol edin

Web sitenizi ödemeden Google'da daha üst sıralarda yer almak için gerçek bir şans istiyorsanız, SEO'yu tek seçeneğiniz olarak düşünmeniz gerekir. Ödeme yapmadan en üst sıralarda yer almanın tek uygulanabilir tekniğidir. Bir SEO danışmanı olarak, işletmelerin organik başarıya ulaşmasına yardımcı olan yılların deneyimine sahibim; bazıları inanılmaz düşük bütçeli. 

 

Bu haber 62 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 0 Yorum