Güçlü hafıza Farkı yaratan bağırsak ve diyetin rolü

Yeni araştırma, bağırsakta bulunan bazı mantarların büyük popülasyonu nedeniyle artan Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltmada Akdeniz diyetinin oynayabileceği role odaklanıyor.Wake Forest Tıp Fakültesi araştırmacıları EB'de yayınlanan bir çalışmada , Alzheimer hastalığı riskinin daha yüksek olduğu ve hafif bilişsel bozukluğu olan kişilerde bulunan spesifik bağırsak mantarlarının , modifiye edilmiş bir Akdeniz diyetini takip ederek hastaya fayda sağlayacak şekilde modifiye edilebileceğ

Güçlü hafıza Farkı yaratan bağırsak ve diyetin rolü
16 Eylül 2020 - 07:44

Yeni araştırma, bağırsakta bulunan bazı mantarların büyük popülasyonu nedeniyle artan Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltmada Akdeniz diyetinin oynayabileceği role odaklanıyor.

Wake Forest Tıp Fakültesi araştırmacıları EB'de yayınlanan bir çalışmada , Alzheimer hastalığı riskinin daha yüksek olduğu ve hafif bilişsel bozukluğu olan kişilerde bulunan spesifik bağırsak mantarlarının , modifiye edilmiş bir Akdeniz diyetini takip ederek hastaya fayda sağlayacak şekilde modifiye edilebileceğini söylüyor .

Moleküler tıpta yardımcı doçent olan baş araştırmacı Hariom Yadav, "Çalışmamız, hafif bilişsel bozukluğu olan hastaların bağırsaklarında bakterilerle bir arada bulunan tek bir mantarın Akdeniz-ketojenik diyet yoluyla değiştirilebileceğini ortaya koyuyor" dedi.

Tek merkezli, çapraz geçiş randomize, çift kör bir pilot çalışma, Yadav grubu organizmaların tespit bağırsak mikrobiyomu yaşlı 17 mantar rRNA gen ITS1 sekansına (veya bunun teşhis ile 11 arasındaki hafif bilişsel bozukluk , normal ve altı bilişsel işlev) , beyin omurilik sıvısı ve bağırsak mikrobiyomundaki Alzheimer hastalığı belirteçleri ile ilişkisini belirlemek için modifiye Akdeniz-ketojenik diyet ile altı haftalık bir müdahaleden önce ve sonra .

"Bu mantarların Alzheimer hastalığına nasıl katkıda bulunduğunu tam olarak anlamasak da, bu, akıl sağlığındaki rollerini ortaya çıkarmak için türünün ilk çalışması ve bilim topluluğunun onları daha iyi anlama konusundaki ilgisini yeniden canlandıracağını umuyoruz. ile ilgili olarak Alzheimer hastalığı . Ayrıca, ketojenik diyet gibi yeme alışkanlıklarının bağırsaktaki zararlı mantarları azaltabileceğini ve muhtemelen beyinde Alzheimer hastalığına neden olan süreçleri tersine çevirmeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor. " Yadav.

Bu haber 528 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum