• Site Tepe - 728x90

Hafıza: Hangi gıdalar bizi bunamadan kurtarabilir?

Hastalığının gelişimine karşı önemli koruma, insanlara belirli bir diyet türü sağlıyor gibi görünüyor - Bilim adamlarının buldukları ve neden yediklerimizin daha sonraki yaşamda hafızamızı etkileyebileceğini iddia ettikleri

Hafıza: Hangi gıdalar bizi bunamadan kurtarabilir?
30 Ağustos 2021 - 17:11

Hafıza Hangi gıdalar bizi bunamadan kurtarabilir

Hastalığının gelişimine karşı önemli koruma, insanlara belirli bir diyet türü sağlıyor gibi görünüyor - Bilim adamlarının buldukları ve neden yediklerimizin daha sonraki yaşamda hafızamızı etkileyebileceğini iddia ettikleri

 

Yayınlanan yeni bir araştırmaya göre , balık, sebze ve zeytinyağı bakımından zengin olan Akdeniz diyeti beyni  hastalığına yol açabilecek  birikiminden ve büzülmeden koruyabiliyor .

Çalışma, Alzheimer hastalığı olan kişilerin beyinlerinde bulunan ancak normal bilişsel işlevi olan yaşlı insanların beyinlerinde de bulunabilen  ve  inceledi .

Akdeniz diyeti sebze, baklagiller, meyveler, tahıllar, balık büyük miktarda içerir ve tekli doymamış yağ zeytinyağı ve doymuş yağ asitleri, süt ürünleri ve et küçük miktarlarda gibi asitleri.

"Çalışmamız, doymamış yağlar, balıklar, meyveler ve sebzeler açısından zengin ve süt ve et açısından düşük bir diyetin beyni, hafıza kaybına ve bunamaya yol açan protein birikiminden koruyabileceğini gösteriyor "Bu sonuçlar kanıtlar hacmi eklemek hayatta sonradan bizim hafıza kapasitesini etkileyebilir yediklerini, " çalışma baş yazarı Dr. söyledi  Bozukluklar Merkezi'nden.

Çalışma, 169'u normal bilişsel işleve sahip 512 kişiyi incelerken, 343'ünün  hastalığına yakalanma riskinin daha yüksek olduğu tespit edildi.

Araştırmacılar, bir önceki ay yedikleri 148 yiyeceğin miktarıyla ilgili bir ankete verdikleri yanıtlara dayanarak, insanların Akdeniz diyetini ne kadar yakından takip ettiklerini incelediler. Balık, meyve ve sebze gibi Akdeniz diyetine özgü sağlıklı yiyecekleri sıklıkla tüketen , ancak kırmızı et gibi yalnızca ara sıra yiyecekleri yiyen kişiler daha yüksek puanlar aldı.

Bilişsel beceriler , hastalığının ilerlemesi için dil, hafıza ve yürütme işlevi dahil olmak üzere beş farklı işleve bakan kapsamlı bir testle değerlendirildi Tüm katılımcılara beyin tümörlerini belirlemek için beyin testleri yapıldı ve 226'ya amiloid ve tau proteinlerinin biyolojik belirteçleri için beyin omurilik sıvısı verildi.

Daha sonra ister bir baktı araştırmacılar Akdeniz diyeti ve her iki olan ilişkisini takip beyin hacmi ve  ve  ve bilişsel yetenekleri.

Araştırmacılar, yaş, cinsiyet ve eğitim gibi faktörlere uyum sağladıktan sonra, beynin Alzheimer hastalığı ile yakından bağlantılı alanında, Akdeniz diyeti ölçeğinde herhangi bir derece daha azının, neredeyse bir yıllık beyin yaşlanmasına karşılık geldiğini buldular .

Beyin omurilik sıvısındaki amiloid ve tau'yu inceleyen araştırmacılar, Akdeniz diyetini takip etmeyen kişilerin bu proteinlerin patolojisinin biyobelirteçlerinin daha yüksek seviyelerde olduğunu, hafıza testinde ise bu tür diyeti takip etmeyenlerin daha iyi performans gösterdiğini buldular. diğerleri.

"Akdeniz diyetinin beyni protein birikiminden ve beyin fonksiyon kaybından koruduğu mekanizmayı göstermek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var, ancak bulgular insanların günlük diyetlerine daha fazlasını ekleyerek  hastalığı geliştirme riskini azaltabileceğini gösteriyor ", sonucuna varıyor..

Araştırmanın bir sınırlılığı, insanların ankette diyetlerini kendilerinin bildirmeleri ve bu nedenle tam olarak ne ve ne kadar yediklerini hatırlamakta bir hata yapmış olmalarıdır.


 

Bu haber 100 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum