Hipertansiyon Stres giderici beş lezzetli yiyecek Deneyin

Kan basıncını düzenleyen sağlıklı bir yaşam tarzındaki buzdağının ucu diyettir. Öyleyse görelim ya da daha doğrusu sağlığımızın beş doğal ve lezzetli müttefiki deneyelimHipertansiyon kendilerini önleyebilir en yaygın kardiyovasküler hastalık geliştirme ajandır. Diyet ve egzersize odaklanan yaşam tarzı değişiklikleri kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. İlaç kullanıyor olsalar da olmasalar da, yüksek tansiyonu olan tüm insanlar için besleyici, kalp- sağlıklı bir diyet önerilir.

Hipertansiyon Stres giderici beş lezzetli yiyecek Deneyin
15 Eylül 2020 - 23:26 - Güncelleme: 16 Eylül 2020 - 00:09

Hipertansiyon kendilerini önleyebilir en yaygın kardiyovasküler hastalık geliştirme ajandır. Diyet ve egzersize odaklanan yaşam tarzı değişiklikleri kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

İlaç kullanıyor olsalar da olmasalar da, yüksek tansiyonu olan tüm insanlar için besleyici, kalp- sağlıklı bir diyet önerilir.

Araştırmalar, bazı yiyeceklerin , özellikle potasyum ve magnezyum gibi belirli besin maddelerinde yüksek olanların tansiyon seviyelerini düşürdüğünü göstermiştir.

Bu bağlamda diyetinize yapabileceğiniz beş lezzetli ilaveye bakalım.

Turunçgiller

Greyfurt, portakal ve limon gibi turunçgiller, yüksek tansiyonu düşürmede büyük bir güce sahip olabilir. Kalp ve damar sağlığına yardımcı olabilecek vitaminler, mineraller ve bitki bileşikleriyle doludurlar.

Örneğin, Japonya'da 101 kadından oluşan bir örneklemin beş aylık bir çalışması, günlük limon suyu alımının yürüme ile birlikte kan basıncındaki düşüşle önemli ölçüde ilişkili olduğunu buldu, bu da araştırmacıların limondaki sitrik asit ve flavonoid içeriğine atfediyor.

Araştırmalar ayrıca portakal suyu ve greyfurt tüketmenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir Ancak greyfurt ve greyfurt suyu antihipertansif ilaçları etkileyebilir, bu yüzden bu meyveyi diyetinize eklemeden önce doktorunuza danışın.

Somon ve diğer yağlı balıklar

Yağlı balıklar, kalp sağlığı için önemli faydaları olan mükemmel bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır - iltihaplanmayı ve kan damarlarını daraltan faktörleri azaltarak kan basıncını düşürmeye yardımcı olurlar.

Araştırmalar, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin balık alımının daha yüksek olmasını kan basıncı seviyelerine ve daha düşük hipertansiyon riskine bağladı.

Kabak çekirdeği

Boyutları küçük olabilir, ancak güçleri büyük olabilir.

Kabak çekirdeği, kan damarlarını gevşetmek için gerekli olan nitrik oksit üretmek için gerekli bir amino asit olan magnezyum, potasyum ve arginin de dahil olmak üzere kan basıncını kontrol etmek için önemli olan konsantre bir besin kaynağıdır. kan basıncını düşürmek.

Tohumu yağı kabak yüksek tansiyon için güçlü bir doğal ilaç olduğu gösterilmiştir. 23 kadında yapılan bir araştırma, altı hafta boyunca günde üç gram kabak çekirdeği yağının, bir kontrol grubuna kıyasla kan basıncında önemli bir düşüşe neden olduğunu buldu.

Çilek

Meyveler, hipertansiyon gibi kardiyovasküler hastalık faktörlerini azaltma yetenekleri de dahil olmak üzere çeşitli etkileyici sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir. Meyvelere canlı renklerini veren pigmentler olan antosiyaninler de dahil olmak üzere zengin bir antioksidan kaynağıdır .

Laboratuvarda, antosiyaninlerin kandaki nitrik oksit seviyelerini artırdığı ve kan damarlarını daraltan moleküllerin üretimini azalttığı gösterilmiştir. Bununla birlikte, bu olası mekanizmayı doğrulamak için daha fazla klinik araştırmaya ihtiyaç vardır.

Böğürtlen, ahududu ve çilek de yüksek tansiyonu düşürmede yararlı bir etkiyle ilişkilendirilmiştir.

yoğurt

Yoğurt, potasyum ve kalsiyum dahil olmak üzere kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan besinler ve mineraller açısından zengindir .

28 çalışmanın gözden geçirilmesi, günde 3 porsiyon süt tüketmenin% 13 daha düşük yüksek tansiyon riski ile ilişkili olduğunu ve günde 200 gram süt ürünleri alımındaki artışın hipertansiyon riskinde% 5 azalma ile ilişkili olduğunu buldu.

Bu haber 2174 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum