• -----Sponsorlu Bağlantılar-----

İşte çocuğun neden sadece abur cubur yediği - Tehlikeli yaş

Çocuklar bir gün uyanıp hamburger, pizza ve şiş sormuyorlar! Beslenme tercihlerinin önemli bir kısmı çocukluk döneminde oluşur ve anne-babalar belli bir ayartmaya yenik düşerlerse çocuğun yanlış beslenme alışkanlıklarını geliştirirler.Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıklarını öğretmek için küçük bir fırsat var . Ebeveyn danışmanı Dr. Brown Üniversitesi'nde profesör olan Emily Oster, çocukları daha az aç oldukları bir aşamadan geçerken birçok ebeveynin yaptığı yaygın hatayı Çocuklara sağlıklı

  • Reklam
İşte çocuğun neden sadece abur cubur yediği - Tehlikeli yaş
29 Kasım 2021 - 11:35

İşte çocuğun neden sadece abur cubur yediği - Tehlikeli yaş

Çocuklar bir gün uyanıp hamburger, pizza ve şiş sormuyorlar! Beslenme tercihlerinin önemli bir kısmı çocukluk döneminde oluşur ve anne-babalar belli bir ayartmaya yenik düşerlerse çocuğun yanlış beslenme alışkanlıklarını geliştirirler.

Çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıklarını öğretmek için küçük bir fırsat var Ebeveyn danışmanı Dr. Brown Üniversitesi'nde profesör olan Emily Oster, çocukları daha az aç oldukları bir aşamadan geçerken birçok ebeveynin yaptığı yaygın hatayı  ve bunun ileriki yaşamlarında yeme alışkanlıklarını nasıl etkilediğini açıklıyor.

"Bebekliğin bir noktasında 2-3 yaşındakiler daha az aç oluyor. "Geçmiş yıllarda olduğu kadar yemek yemiyorlar ve bazen biraz daha seçici oluyorlar" diyor Dr. Öster.

Çoğu zaman, çocuğun asla aç olmadığı görünebilir, bu nedenle ebeveynler onlara bir şeyler yedirmek için "kolay" ve cazip çözümlere, abur cubur ve lezzetli yiyeceklere yönelir. Bununla birlikte, "çocuklar çok hızlı öğrendiği için seçiciliğin özelliklerini kötüleştirebilecek" yaygın bir tepkidir.

Çocuklar zekidir: Sebze yemeyi reddederlerse istedikleri yiyeceğe sahip olabileceklerini anladıklarında, büyük ihtimalle bu taktiği kullanmaya devam edeceklerdir. Bu, bu alışkanlığı "öğrenmeyi" daha da zorlaştırarak, daha sonraki yaşamda seçiciliğin (ve daha az besleyici gıdaların tercih edilmesinin) yolunu açar.

Bu konuda ne yapmalı
Dr. Oster, ebeveynler , çocuklarına bu alternatifleri sunmaya mümkün olduğunca direnmelidir . "Bu, farklı yiyecekleri deneme fırsatını en aza indiriyor" diye belirtiyor. Bu zaman noktası, yalnızca çocuklar çok çabuk öğrendiği için değil, aynı zamanda bu yeme alışkanlıklarını daha sonraki yaşamlarında sürdürme eğiliminde oldukları için değerlidir Bir ebeveyn için çocuğunun eskisi kadar iyi yemek yemediğini görmek kolay olmayabilir, ancak iştahın baştan çıkarılmasının kesinlikle gerçek olduğunu, araştırılan bir araştırma olgusu olduğunu ve bu yüzden eninde sonunda geri dönmeleri gerektiğini bilmeleri gerekir. orijinal konumlarına.

Onlara 'çocuk dostu' lezzetlerle 'meydan okumak' ne kadar cazip gelse de , çocuklarınızın damak zevklerini daha besleyici (ama aynı zamanda lezzetli) yiyeceklerle şekillendirmek için harika bir fırsatınız olduğunu unutmayın ” diye ekledi.

Dr. Oster, çocuklar bebeklik döneminde bir noktada iştahlarını kaybetmeye eğilimlidirler - ve birçok ebeveyn, onları yemeye teşvik etmek için onlara "çocuk dostu" yiyecekler vererek yanıt verir. Bununla birlikte, bu reaksiyon , yaşamın ilerleyen dönemlerinde seçiciliğe ve daha az besleyici beslenme alışkanlıklarına yol açabilir . Bu nedenle, ebeveynlerin bu dinamiği anlamaları ve mümkün olduğunda kötü alternatifler sunmaktan kaçınmaları en iyisidir.

Bu haber 215 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum