Kolesterolü ve kan basıncını düşüren anti-kanser baklagil

Kolesterolü ve tansiyonu düşürerek sağlığımızı iyileştiren ve aynı zamanda kanser önleyici etkileri olan baklagil nedir? Mercimek, yavaş emilim, bitkisel proteinler, lif, vitaminler, mineraller ve eser elementler içeren zengin bir kompleks karbonhidrat kaynağı olduğu için büyük besin değeri olan bir baklagildir . Daha spesifik olarak, mercimekte bulunan büyük miktarlarda lif (esas olarak çözünür), gastrointestinal sistemin düzgün çalışmasına yardımcı olur, tokluk artar ve kalp hastalığı gelişt

Kolesterolü ve kan basıncını düşüren anti-kanser baklagil
15 Eylül 2020 - 23:38 - Güncelleme: 16 Eylül 2020 - 00:08

Kolesterolü ve tansiyonu düşürerek sağlığımızı iyileştiren ve aynı zamanda kanser önleyici etkileri olan baklagil nedir?

Mercimek, yavaş emilim, bitkisel proteinler, lif, vitaminler, mineraller ve eser elementler içeren zengin bir kompleks karbonhidrat kaynağı olduğu için büyük besin değeri olan bir baklagildir . Daha spesifik olarak, mercimekte bulunan büyük miktarlarda lif (esas olarak çözünür), gastrointestinal sistemin düzgün çalışmasına yardımcı olur, tokluk artar ve kalp hastalığı geliştirme riskinin azalmasıyla ilişkilidir. Yağları düşük (sağlıklı bir kalp için önemlidir) ve magnezyum açısından yüksek oldukları için kolesterolü düşürmeye yardımcı olurlar. Magnezyum kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve kan damarlarında ve arterlerde kalsiyum birikimini önler.

Ayrıca kolon kanseri oluşumunu engelleyici bir etkiye sahiptirler. Çözünmeyen liflerin kabızlık riskini ve vücudun toksik atıklara maruz kalma riskini azalttığını da belirtmek gerekir.

Mercimekte bulunan bitkisel proteinler, metiyonin dışındaki tüm amino asitler bakımından zengindir ve ete kıyasla çok düşük yağ içeriği avantajı ile yüksek kaliteli protein sağlar. Belirtildiği gibi Girit Üniversitesi Önleyici Tıp ve Beslenme Anabilim Dalı Yunan Gıda Bileşimi Tablolarına göre 100 gram ince (haşlanmış) mercimek 7,8 gram protein, 100 gram kalın (haşlanmış) mercimek de 7,8 gram içerir. protein.

Aynı zamanda, mercimek çeşitli vitaminler açısından zengindir, ancak esas olarak B kompleksine ait proteinler açısından zengindir Mercimekte bulunan vitaminler, çeşitli kanser türlerinin ve çeşitli gastrointestinal sistem bozukluklarının önlenmesi ile ilişkilendirilmiştir. Folik asit, hamile kadınlarda sinir sistemi hasarının önlenmesi ile bağlantılı olduğu için en iyi örnektir.

Ayrıca mercimek çok iyi bir kalsiyum ve demir kaynağıdır ve bir C vitamini (portakal), β-karoten (havuç) veya malik asit (beyaz şarap) kaynağı ile birleştirildiğinde daha iyi emilir.

Son olarak, düşük glisemik indeksleri nedeniyle tip 2 diyabetin önlenmesi için uygunken, düşük sodyum içeriği nedeniyle hipertansif hastalar için ideal bir besindir.

Öte yandan kronik böbrek yetmezliği ve gut hastaları tarafından tüketilmemelidir.

Kaynak: Yiyoruz ve güzelleştiriyoruz - Sağlığımızın değerli sırları, Yunan mutfağında gizli / Dimitris Kouretas & Elias Mamalakis - ARMOS Yayınları

Bu haber 1212 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum