• -----Sponsorlu Bağlantılar-----

Korana virüs Yoğun bakım ünitesine giren birçok hasta neyden muzdarip

Bilim adamları, obstrüktif uyku apnesi olan hastalar, ciddi korana virüs etkileri açısından yüksek risk altındadırlar, bilim adamları çalışmaların gözden geçirilmesinde daha fazla hasta ilgisine ve hastalık için gelişmiş teşhis araçlarına duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır.

  • Reklam
Korana virüs Yoğun bakım ünitesine giren birçok hasta neyden muzdarip
20 Eylül 2020 - 17:51

Bir Üniversitesinde yapılan yeni bir araştırmaya göre, obstrüktif uyku apnesi teşhisi konan kişilerde COVID-19 yan etkileri riski artabilir.

Bilim adamları bu sonuca, obstrüktif uyku apnesi teşhisi de konmuş olan COVID-19 hastalarından alınan sonuçların sistematik olarak gözden geçirilmesinden sonra geldi. Bir dergide yayınlanan rapor, virüsün uyku ilgili hastalıkları onlar üzerindeki etkilerinin daha fazla araştırılması ve teşhis edilmeyenleri daha iyi tespit etme ihtiyacını vurguluyor.

Diyabet, obezite ve hipertansiyon gibi uyku apnesi ile ilişkili risk faktörlerinin ve komorbiditelerin çoğu, COVID-19’dan daha kötü sonuçlarla ilişkisi olanlara benzer. Ancak bu durumda araştırmacılar, obstrüktif uyku apnesi tanısının bu faktörlere ek olarak ek bir risk oluşturup oluşturmadığını görmek istediler.

Sistematik derleme, tıkayıcı uyku apnesi ve COVID-19 ile ilgili Haziran 2020’ye kadar yürütülen 18 çalışmayı analiz etti; bunlardan sekisi COVID-19’dan ölüm riski taşıyordu ve on tanesi tanı ve tedavi aşamasındayız. ve uyku apnesinin yönetimi. Şimdiye kadar obstrüktif uyku apnesi ile ilgili birkaç COVID-19 çalışması yapılmış olmasına rağmen, birçok YBÜ hastasında obstrüktif uyku apnesi olduğuna dair kanıtlar vardır .ve diyabetik hastalarda diğer risk faktörlerinden bağımsız olarak artan bir risk oluşturabilir. Ek olarak, COVID-19 tedavisi gören diyabetli hastalarda yapılan kapsamlı bir çalışma, obstrüktif uyku apnesi tedavisi görenlerin hastaneye kaldırıldıktan sonraki yedinci günde ölme olasılığının 2,8 kat daha fazla olduğunu buldu.

Araştırmacılar , obezite oranlarının ve diğer ilgili risk faktörlerinin artmasıyla birlikte obstrüktif uyku apnesinin de yükselişte olduğuna inanıyor . İnceleme, pandemi bu veya diğer uyku bozukluğu olan hastaların mevcut teşhisi, yönetimi ve tedavisi için küresel etkileri olduğunu vurgulamak ve bu nedenle , bu veya diğer uyku bozukluğu olan hastaların bu bireyler.

“Tıkayıcı uyku apnesinden mustarip insanların sayısının net bir resmi olmadan, COVID-19 nedeniyle kaçının daha kötü sonuçlar yaşadığını tam olarak belirlemek zor. Bu durum yaygın olarak yetersiz teşhis edilir ve teşhis edilmemiş uyku apnesinin daha büyük bir risk oluşturup oluşturmadığını bilmiyoruz. COVID-19’un oksidatif stres ve inflamasyonu artırması ve obstrüktif uyku apnesi olan hastalarda ciddi şekilde etkilenen durumlar olan bredekinin yollarını etkilemesi muhtemeldir . Çalışmanın baş yazarı, “Mekanizmaları zaten etkilenmiş kişiler söz konusu olduğunda, COVID-19’un onlara daha fazla vurması şaşırtıcı değil” diye açıklıyor çalışmanın baş yazarı Dr. Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Michelle Miller.

Araştırmacılar, obstrüktif uyku apnesi teşhisi konan kişilerin potansiyel ek riskin farkında olmalarının ve korona virüs maruziyetlerini azaltmak için gerekli adımları atmalarının çok önemli olduğu sonucuna varıyorlar .

Bu haber 753 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum