• -----Sponsorlu Bağlantılar-----

Koronavirüs: Hasta olduğunuzda "tanıklık eden" beklenmedik işaret

Yeni korona virüsten beklenmedik bir hastalık belirtisi, semptomların hafif olduğu vakaları kontrol etmek için çalışabilecek laboratuvarı ndan bir araştırma ekibi tarafından keşfedildi.

  • Reklam
Koronavirüs: Hasta olduğunuzda "tanıklık eden" beklenmedik işaret
11 Ekim 2020 - 20:40 - Güncelleme: 11 Ekim 2020 - 22:01

Sesimiz, soğuk algınlığı ve sesimizden neden olduğu değişiklik gibi herhangi bir sağlık sorununa “tanıklık edebilir”- ses kısıklığı, düzensiz konuşma .

 


Aynı durum yeni korona virüsün neden olduğu hastalık olan COVID-19 için de geçerli olabilir mi?

Laboratuvarındaki araştırmacılar, koranavirüsü olan asemptomatik hastalarda benzer lezyonlar,virüsün solunum,gırtlak ve sinovyal sistemler boyunca kasların hareketinde bozukluklara neden olması nedeniyle maddenin endikasyonları ve biyobelirteçleri bulduklarını  iddia ediyorlar.

 İnsan Sağlığı ve Performans Sistemleri Grubunun kıdemli bir üyesi olan göre, son 10 yıldır,kendisi ve araştırma ekibi kendilerini (motor hastalığı olarak da bilinir) gibi nörolojik bozuluklarla ilişkili ses biyobelirteçlerinin çalişmasına adadılar nöron)ve Parkinson hastalığı, konuşmadaki işaretler komutların yerine getirilmesinde disfonksiyonu gösterir.Yeni koranavürüsün neden olduğunu belirtiler vesilesiyle diğer hastalıklarla bir ilişki olup olmadığını araştırdılar.

Nefes darlığı,  önemli bir semptom ve solunum sistemindeki iltihap, hastanın konuştuğu hava hacmi ne etkiler. Konuştuğu zaman, bu hava, sesin gücü, hacmi, kararlılığı ve koordinasyonundan sorumlu olan daha birçok potansiyel enfekte temas etti.


Vakayı incelemek için araştırma ekibi, hastalıktan önce ve sonra ses biyobelirteçlerini karşılaştırmak için yeni koronavirus bulaşmış ünlülerle yapılan konuşma ve röportaj videolarını izledi.

 Solunum yolundaki hareketi hesaplamak için,sesin  ve eklemlerin dil, dudak çene gibi hareketlerine bağlı olarak gırtlak hareketleri üzerinden ses koordinatörleri üzerinde çalıştılar.Bu kasların daha gevşek hareketleri, durumuna göre virüsün neden olduğunu enfeksiyonu gösterir.


Nitekim, araştırmacılara,bireylerin konuşmalarındaki dalgalanmaları her 10 milisaniyede bir gözlemleyerek, değişikleri özel olarak tasarlanmış bir aralığa uyarladıkları değerlere dönüştürerek,koranavirüsü taşıdıkları dönemde hareketlerinin azaldığını gördüler.

Araştırmacılara göre, son ön sonuçlar, ses sistemlerin koordinasyonundan türetilen biyobelirteçlerin yeni coronavirüs varlığına işaret edebileceğini gösteriyor.Ancak,güvenli sonuçlar çıkarmak için henüz çok erken olduğunu ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar.


Bu haber 1197 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum