Kronik hastalıklarla savaşan iltihap önleyici diyet

Yeni bir çalışmada bilim adamları, bağırsak mikrobiyomunda neden olduğu değişiklikler nedeniyle Akdeniz diyetini azalmış iltihaplanma ve sağlıklı yaşlanma ile ilişkilendiriyor.Gut'ta yakın zamanda yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, anti-inflamatuar bir diyet , muhtemelen bağırsak mikrobiyomunu değiştiren kronik hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilir. Son 20 yıldır araştırmacılar, insan bağırsağında yaşayan bakterilerin genlerinin - "bağırsak mikrobiyomu" olarak adlandırılan - sağlığımı

Kronik hastalıklarla savaşan iltihap önleyici diyet
15 Eylül 2020 - 17:34 - Güncelleme: 15 Eylül 2020 - 17:46

Yeni bir çalışmada bilim adamları, bağırsak mikrobiyomunda neden olduğu değişiklikler nedeniyle Akdeniz diyetini azalmış iltihaplanma ve sağlıklı yaşlanma ile ilişkilendiriyor.

Gut'ta yakın zamanda yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, anti-inflamatuar bir diyet , muhtemelen bağırsak mikrobiyomunu değiştiren kronik hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilir.

Son 20 yıldır araştırmacılar, insan bağırsağında yaşayan bakterilerin genlerinin - "bağırsak mikrobiyomu" olarak adlandırılan - sağlığımızı etkileyebileceğini keşfettiler.

Bu çalışmada bilim adamları, meyve, sebze, kabuklu yemişler, baklagiller ve zeytinyağı yönünden zengin Akdeniz tarzı bir diyeti izlemeleri istenen yaklaşık 600 yaşlı yetişkinin (65-79 yaş arası) bağırsak mikrobiyomunu karşılaştırdı. , balık ve sınırlı miktarda kırmızı et ve doymuş yağ veya normal diyetleri ile.

Daha önce yapılan birçok araştırmanın, Akdeniz diyetine dahil gıdaları düzenli olarak tüketen kişilerin bağırsak kanseri, insülin direnci, yağlı karaciğer hastalığı ve diğer hastalıkların daha düşük oranlara sahip olduğunu gösterdiği belirtiliyor.

Bu çalışmanın sorusu, bu düşük hastalık oranlarının bağırsak mikrobiyomundaki diyet değişikliklerinin bir sonucu olup olmadığı idi. Akdeniz diyetini izlemeye davet edilen insanlar arasında, gerçekten de azalmış iltihap vardı ve bağırsak mikrobiyomları, daha önceki araştırmaların daha düşük bağırsak kanseri, insülin direnci ve yağlı hastalık riski ile ilişkili olduğunu gösterdiği şekillerde değişmişti. karaciğer ve hücre hasarı, aynı zamanda gelişmiş bilişsel yetenek ile.

Son olarak, bağırsak mikrobiyomu, çalışma katılımcıları tarafından Akdeniz diyetinin kesilmesinden sonra daha az sağlıklı bir duruma geri döndü ve bu diyetin yararlı sağlık etkilerinin kısmen bağırsak mikrobiyomundaki değişikliklere bağlı olabileceğini düşündürdü.

Bu haber 804 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum