• -----Sponsorlu Bağlantılar-----

SEO nedir? Arama motoru Optimizasyonu.

Sayfa İçi İçerik Optimizasyonu nedir? SEO nedir? Sayfa içi içerik optimizasyonu, SEO'da iyi bir sonuç elde etmek için tek bir web sayfasının veya bir web sayfası kümesinin içeriğini iyileştirme uygulamasıdır. Odak noktası genel sayfa kalitesini iyileştirmek olduğu için sayfa içi olarak adlandırılır. Buna içerik, belirli anahtar kelimeler, sayfa başlıkları ve etiketler dahildir. SEO nedir? Anahtar Kelimenin Önemi Anahtar kelimeler, arama yapan kişinin arama motoruna yazdığı kelimeler veya

 • Reklam
SEO nedir? Arama motoru Optimizasyonu.
09 Ocak 2022 - 16:09

Sayfa İçi İçerik Optimizasyonu nedir?

SEO nedir? Sayfa içi içerik optimizasyonu, SEO'da iyi bir sonuç elde etmek için tek bir web sayfasının veya bir web sayfası kümesinin içeriğini iyileştirme uygulamasıdır. Odak noktası genel sayfa kalitesini iyileştirmek olduğu için sayfa içi olarak adlandırılır. Buna içerik, belirli anahtar kelimeler, sayfa başlıkları ve etiketler dahildir.

SEO nedir?

Anahtar Kelimenin Önemi

Anahtar kelimeler, arama yapan kişinin arama motoruna yazdığı kelimeler veya kelime öbekleridir. Sayfa içi içerik optimizasyon stratejisinin özünü oluştururlar. SEO'da içeriğinizde kullanılan anahtar kelimeler, kullanıcıların bir arama motoru aracılığıyla aradıkları herhangi bir konuyu bulmalarına yardımcı olur.

Anahtar Kelime Araştırması Yapmak İçin

 • İnsanların nasıl arama yaptığını anlayın: Örneğin, sosyal medya yönetimi için bir yazılım ürünü satıyorsanız, insanlar ürününüzün “sosyal medya yönetim aracına” benzer bir kullanım örneğini arıyor olabilir.
 • İnsanlar neden bir anahtar kelime seçiyor: Yukarıdaki örneği ele alırsak, "yönetim"e benzer aramaların ardındaki nedenin, "arayanların" sosyal medyayı yönetirken hayatlarını kolaylaştırmak isteyeceği anlamına geldiğini görebilirsiniz. Ardından, 'en iyi', 'ücretsiz' gibi niteleyicileri veya gereksinimlerine en uygun aracı seçmelerine yardımcı olacak diğer parametreleri seçebilirler.

Anahtar Kelime Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

Arama motoru optimizasyonunuzda maksimum getiri sağlayacak anahtar kelimeleri seçerken aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir.

Sıralanacak Alakalı Anahtar Kelimeleri Anlayın

 • Hem kısa jenerik anahtar kelimelerin hem de 'uzun kuyruklu' özel anahtar kelimelerin karışımı: Kısa anahtar kelimeler, "çevrimiçi bakkal", "Dünya kupası 2018" ve "MS Dhoni" gibi bir veya iki kelimelik anahtar kelimelerdir. Bu anahtar kelimeler, belirli bir konu, kişilik veya ihtiyaç hakkında bilgi bulmak için kullanılır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler spesifiktir ve iki ila üç kelimeden fazladır. Örneğin, “yakınımdaki telefon tamircisi”. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerden gelen web sitesi trafiği çok alakalı. SEO için bir plan yaptığınızda, her iki anahtar kelime türünü de karıştırın. Bu, müşteriyi belirli bir şekilde hedeflemeye yardımcı olur.
 • Müşteri açısından düşünün: Arama motorlarının çoğu son kullanıcıya odaklanır ve bu nedenle anahtar kelimeler müşterinin ihtiyaçları ve istekleri göz önünde bulundurularak seçilmelidir. Örneğin, müşterileriniz bir "makine parçası tedarikçisi" ararken, ürününüzü "makine bileşimi" olarak tanımlayabilirsiniz. İyi anahtar kelimeler, sizinle son kullanıcılarınız arasında bir bağlayıcı görevi görür.
 • Varyantları deneyin: Anahtar kelimelerin farklı varyantlarını düşünün. Örneğin, "Kulaklık" hedefliyorsanız, "Kulaklık" ve "Kulaklık" gibi çeşitleri de düşünün.

Anahtar Kelime Değerlendirmesini Devam Eden Bir Süreç Hale Getirin

Anahtar kelime değerlendirme tek seferlik bir süreç değildir. Algoritma, sorgu ve trendler değişmeye devam ettikçe, değerlendirme tüm süreç boyunca devam etmelidir. Devam eden değerlendirmede şunları yapmalısınız:

 • Mevcut anahtar kelimelerin trafiği çekip çekmediğini kontrol edin. Başlangıçta, bazı anahtar kelimeler tıklamaları artırmak için popüler olmuş olabilir, ancak zamanla,
  arama yapan kişinin sorgusunda anahtar kelimelerin önemi azalmış olabilir .
 • İstenen sonucu sağlamıyorlarsa anahtar kelimeleri değiştirin
 • Google AdWords veya Bing Ads gibi çevrimiçi reklamlar aracılığıyla hedeflenen anahtar kelimeleri test edin. Küçük bir bütçeyle bir reklam yayınlamayı ve ilgili trafiği çekip çekmediğini gözlemlemeyi içerir. Bu, çok düşük potansiyele sahip anahtar kelimelerin arkasında harcanacak aylarca çabadan tasarruf sağlayacaktır.
 • Araştırın ve yeni bir anahtar kelime grubuyla başlayın. Duruma bağlı olarak hedeflenen anahtar kelime listesini elden geçirmeniz gerekebilir. Örneğin, bir yıl önce bile, “institute of imtiyaz” bir eğitim kurumu tarafından hedeflenen bir anahtar kelime olmayabilir. Ancak, şimdi son duyuru ile, Hindistan'da iyi bir eğitim kurumu bulmak için aramalarında bu ifadeyi kullanan arama yapanları bulabilirsiniz.

Sesli Aramaya Uyarla

İçinde bulunduğumuz akıllı cihazlarda görüldüğü gibi, yazmanın yerini kısmen konuşma alıyor. Artık insanlar yürürken veya araba kullanırken yakınlardaki yemek mekanları, iyi evcil hayvan klinikleri vb. gibi birçok şeyi ararlar. Bunu, arama sorgularını yazarak değil, telefonlarıyla konuşarak yaparlar. Şunu da görebilirsiniz:

 • İnsanların yazdığı kısa terimler, eskisinden daha çok neden, ne ve nasıl ile başlayan uzun sorulara dönüşmüştür.
 • Google, sesli sorgular nedeniyle ağırlıklı olarak her gün yeni arama terimlerinin yüzde 15'ini alıyor.
 • Sesli arama her zaman basit değildir. Arama motorları, insanların "istediklerinin" içsel anlamını bulmaya çalışır.
 • Yerel arama, SEO'nun geleceğidir ve kullanıcılar, sesli aramaları diğer aramalardan daha fazla kullanarak yerel bilgileri ve işletmeleri ararlar.
 • 2020 yılına kadar, Comscore raporuna göre aramaların yüzde 50'si sesli arama olacak.

Arama Motoru Optimizasyonu yaparken önemli bir faktör olan İçerik Yönetim Sistemi – CMS hakkında bilgi sahibi olun .

Bu haber 80 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 0 Yorum