• -----Sponsorlu Bağlantılar-----

Zengin Ülkeler, Covid-19 Aşılarını Toplu Olarak Satın Aldı

Zengin Ülkeler Covid-19 Aşılarını Toplu Olarak Satın Aldı Hayır kuruluşu Oxfam tarafından yapılan analize göre, "dünya nüfusunun yalnızca yüzde 13'ünü temsil eden zengin ülkeler, önde gelen Covid-19 aşı adaylarının vaat edilen dozlarının yüzde 51'ini şimdiden köşeye sıkıştırdılar ". Küresel olarak, şu anda klinik deneylerin son aşamasında olan toplam 5,3 milyar doz aşı için anlaşma sağlanmıştır - bunların şu anda beş tanesi bulunmaktadır. 2,7 milyarlık aslan payı Amerika Birleşik Devletleri,

  • Reklam
Zengin Ülkeler, Covid-19 Aşılarını Toplu Olarak Satın Aldı
19 Eylül 2020 - 00:54

Hayır kuruluşu Oxfam tarafından yapılan analize göre
 

Hayır kuruluşu Oxfam tarafından yapılan analize göre, "dünya nüfusunun yalnızca yüzde 13'ünü temsil eden zengin ülkeler, önde gelen Covid-19 aşı adaylarının vaat edilen dozlarının yüzde 51'ini şimdiden köşeye sıkıştırdılar ". Küresel olarak, şu anda klinik deneylerin son aşamasında olan toplam 5,3 milyar doz aşı için anlaşma sağlanmıştır - bunların şu anda beş tanesi bulunmaktadır. 2,7 milyarlık aslan payı Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Avustralya ve Japonya gibi ülkelere gitti.

 

Bu bilgi grafiğinde ele alındığı gibi, Oxfam bunun şu anlama gelmesini beklemektedir: "Beş aşının tamamının başarılı olması son derece düşük bir ihtimal olsa bile, dünya nüfusunun yüzde 61'inin en az 2022'ye kadar aşısı olmayacak. başarısızlığa uğruyor ve erişimi olmayan insan sayısı daha da yüksek oluyor. "

Bu dozların satıldığı fiyatlar da eleştirilere geldi. Oxfam'ın araştırması, aşılardan birinin tüm tedariki için seçeneklerin, doz başına 35 dolara varan maliyetle "zengin uluslara" satıldığını ve "yoksulluk içinde yaşayan pek çok insan için korumanın ulaşılamayacağını" gösteriyor.

Oxfam Sağlık Politikası Danışmanı Anna Marriott, “Bu rakamlar, ilaç tekellerinin insanların sağlığı ve küresel ekonomi pahasına nasıl korunduğunu gösteriyor. İngiltere gibi ülkeler, yeterli dozları güvence altına alma konusunda anlaşılır bir şekilde endişeli olsalar da, tekellere meydan okuyana kadar bu anlaşmalar birçok fakir ülkeyi soğukta bırakacaktır. En önemlisi, şirketler bilgilerini patentsiz olarak paylaşıncaya kadar gerekli ölçekte bir aşı üretemeyeceğiz. Bir Halk Aşısına ihtiyacımız var, kâr aşısı değil. "

kaynak statista

Bu haber 580 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum