• -----Sponsorlu Bağlantılar-----

Erdoğan, Ermenistan'ı derhal bölgeyi terk etmeye çağırıyor

Azerbaycan Savunma Bakanlığı bugün Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Suriye paralı askerlerinin uluslararası ateşkes çağrıları üzerine Dağlık Karabağ bölgesinde devam eden çatışmalar sırasında Ermeni ordusu saflarında savaştığını söyledi.

  • Reklam
Erdoğan, Ermenistan'ı derhal bölgeyi terk etmeye çağırıyor
29 Eylül 2020 - 18:08 - Güncelleme: 29 Eylül 2020 - 21:02


Erdoğan, Ermenistan'ı derhal bölgeyi terk etmeye çağırıyor ...Dağlık Karabağ'da çatışmalar sürüyor, Suriyeli çetelerin katılımı ile ilgili suçlamalar değişti.

 

 Azerbaycan Savunma Bakanlığı bugün Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Suriye paralı askerlerinin uluslararası ateşkes çağrıları üzerine Dağlık Karabağ bölgesinde devam eden çatışmalar sırasında Ermeni ordusu saflarında savaştığını söyledi.

 

 Savunma Bakanlığı sözcüsü cephede Ermeni kuvvetlerinin cesetleri arasında Ermeni asıllı Suriyeli çetelerin bulunduğunu belirtti.

 

 Ermeni tarafının “kayıtlarını gizlediğini” “ Ermenistan'ın bu bilgileri halkının ve uluslararası toplumun önünde de sakladığını “belirtti”

 

 Azerbaycan kuvvetlerinin bu sabaha kadar 24 santim ve zırhlı araç, uçaksavar sistemler ive Ermeni ordusuna ait 18 insansız hava aracını imha etmeyi başardığını dikkat çekti.

 

Türk pozisyonu 

Bu sabah Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin tüm imkanları ile Azerbaycan'ın yanında olduğunu açıkladı ve Ermenistan'a Dağlık Karabağ’ı derhal terk etmesi çağrısında bulundu.

 

Türkiye’ Savunma Bakanı Hulusi Akar ise Ermenistan’ın saldırıların bir an önce durması ve “yurt dışından getirdiği paralı askerleri ve teröristleri” geri çekmesi gerektiğini söyled.

 

Azeri kardeşlerimizin yanındayız ve Ermenistan işgal ettiği” topraklardan çekilmeli” diye ekledi.

 

 Öte yandan Ermenistan bugün Türkiye'ye Azerbaycan'a doğrudan asgari destek sağlamakla suçladı ve Ermenistan Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada Türkiye'nin karada doğrudan varlığı olduğunu söyledi.

 

 Türkiye'den askeri uzmanların; Ermenistan'ın insansız hava araçları ve savaş uçakları dahil olmak üzere Türk silahlarını da kullandığını söylediği Azerbaycan ile “yan yana savaştığını” sözlerine ekledi, Azerbaycan bu suçlamaları yalanladı.

 

 Çatışmalar devam ediyor 

 

Tartışmalı bölgedeki yetkililerin 32 Ermeni militanın yeni duyulmasıyla, bölgede Pazartesi sabahı Ermenistan ile Azerbaycan arasında şiddetli çatışmalar devam etti 

 

Ermenistan Savunma Bakanlığı sözcüsü yaptığı açıklamada, “gece boyunca şiddetli çatışmaların devam ettiğini” söyledi ve yetkililer, 15 militanın öldürüldüğünü doğrulayarak silahlı ayrılıkçılar arasında ölü sayısını 32’ye yükseltti.

 

Bakanlık Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ermenistan ordusunun Dağlık, Karabağ bölgesi yakınlarındaki Tertir kentindeki yerleşim alanlarını sabah saatlerinde hedef aldığını söyledi.

 

 Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı da Tertir kentindeki sivil testislerin Ermeni güçleri tarafından bombalandığını doğruladı ve uluslararası toplumu Azerbaycan'da sivillerin Ermeni güçleri tarafından hedef alınmasını kınamaya çağırdı.

 

 Azerbaycan Savcılığı, Ermeni güçleri'nin bombalı saldırısında  bir aileden 5 kişinin öldüğünü bildirdi.

 

 Pazar günü, Ermeni güçleri'nin Azerbaycan'daki sivil yerleşim alanlarını ateş açılmasının ardından Azerbaycan ile Ermenistan arasında cephe hattında çatışmalar patlak verdi.

 

  Azerbaycan Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, Ermeni ateşinin sivil  kayıplara yol açtığın, ayrıca şiddetli Ermeni bombardımanına maruz kalan bazı köylerde sivil altyapıya büyük zarar verdiğini belirtti.

 

  El Cezire muhabiri, ülkede savaş hali ilan edilmesi nedeniyle Azerbaycan'ın Bakü havalimanı'na gidiş- dönüş seferlerin askıya aldığını doğruladı ve Ermenistan yetkililerinin Dağlık Karabağ bölgesi'nin kuzey kısmına  giden yolu kapattığını açıkladı.

 

basında çıkan haberlere göre 1992 yılından bu yana Ermenistan, Karabağ bölgesini (5  vilayet oluşan) ve ülkenin batısındaki diğer 5 vilayeti içeren  Azerbaycan topraklarının yaklaşık %20 ve Ağdam ve vilayetlerinin büyük bir bölümünü işgal ediyor.

 

 Sakinleşmek için çağrılar

 

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise Dağlık Karabağ'daki tırmanışın çok tehlikeli olduğunu ve iki tarafın uzun bir aradan sonra ağır silahlar kullandıklarını duyurdu ve Moskova, tüm ilgili tarafları tırmanışa karşı tedbir almaya çağırdı.

 

 Kremlin, Rusya ile Türkiye'nin Dağlık Karabağ'da ki durum hakkında sürekli temas halinde olduğunu söyledi.

 

Ermenistan'ın Moskova büyükelçisinin Türkiye'nin kuzey Suriye'de ne Azerbaycan'a 4000 militan gönderdiğini söylediğini aktardım, ancak bu sabah Azerbaycan'ın kuzey Suriye'den Türkiye'ye militan göndermeyi reddettiğini doğruladı.

 

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Ermenistan ve Azeri mevki taşları ile iki kez ateşkes ve istikrarın sağlanması için müzakerelerin başlaması çağrısında bulunduğunu açıkladı.

 

 İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ise, askeri çatışmanın gidişatının Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki soruna bir çözüm olmadığını söyleyerek hangi iki ülkeyi de tedbirli davranmaya ve aralarındaki çatışmaları derhal durdurmaya çağırdı.

 

Türkiye, Ermenistan ile Azerbaycan arasında arabuluculuk yapan ve Rusya, Fransa ve ABD nin eş başkanlığını yapan mis grubu üyeleri ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

 

 Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı na bağlı grubu, tartışmalı bölgede 1994 yılında Azerbaycan ile Ermenistan arasında Ateşkes Anlaşması imzalamak için arabuluculuk  yapmayı başardı, ancak o zamandan beri aralıklarla çatışmalar yaşanıyor.

 

 Birleşmiş Milletler, Rusya Almanya ve Avrupa Birliği ve ihtilaflı bölge de acil Ateşkes çağrısı yaptı. Rusya devlet başkanı Putin,Ermeni mevkidaşı  ile çatışmaların sona ermesi çağrısında bulundu.

 

Nato,Ermenistan ve Azerbaycan sivil kayıplara neden olan düşmanlıkları derhal durdurmaya çağırdı ve NATO Genel Sekreteri’nin Kafkaslar ve Orta Asya'daki özel Temsilcisi bu çatışmayı askeri bir çözüm olmadığını vurguladı ve tarafları müzakereleri yeniden başlatmaya çağırdı. Anlaşmazlığın barışçıl çözümüne ulaşmak için. 

Bu haber 951 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum