Hamilelik-Sabah bulantısı: Azaltmanın sekiz yolu

Tüm hamile kadınların yarısından fazlası, bazı durumlarda tüm gün sürebilen sabah bulantısı yaşar doğum uzmanı ve üreme uzmanı Konstantin'se A rahatsız edici semptomlarını nasıl en aza indirebileceğimiz Açıklıyor.

Hamilelik-Sabah bulantısı: Azaltmanın sekiz yolu
26 Eylül 2020 - 16:33 - Güncelleme: 26 Eylül 2020 - 17:54

 

Genellikle gebeliğin 6 haftasında başlar ve 12 hafta civarında kaybolur ancak farklı civarda kaybolur, ancak farklı kadınların tüm bunlarla farklı deneyimleri olacaktır. Sabah bulantısı şiddetli olmadıkça tıbbi yardım gerektirmez ve su kaybına ve kilo kaybına neden olur . Çoğu aşırı kusma yaşamaz, ancak birçoğunda mide bulantısı nedeniyle biraz rahatsızlık hissedilir. Hamilelik sırasında sabah bulantısının rahatsız edici semptomlarını en aza indirmek için bazı ipuçları.

 

:1) Yeterince dinlenin.

İyi bir gece uykusu almak önemlidir. Gün içinde bir “şekerleme” yardımcı olabilir. Ancak yemekten hemen sonra değil, çünkü bu mide bulantısını artırabilir. Doktorunuz tarafından reçete edilmedikçe uyku hapı kullanmayın.

 

2) Dikkatli yiyin.

Yağlı ve baharatlı yiyeceklerin yanı sıra kafein, özellikle hamilelik ilerledikçe ve fetüs sindirim sistemini “iterken” mide asitliğini artırır. Küçük düzenli yemekler yapın. Boş bir mide bulantısı daha da kötüleşti bilir. Mide asit üretir. Ancak hiçbir şeyleri yoktur, daha kötü mide bulantısına neden olurlar.

 

3)Fiziksel ve zihinsel olarak uyanık kalın.

Fiziksel aktivite semptomlarını iyileştirir.

 

4)Bol su içtiğinden emin olun.

 

Özellikle hamilelik sırasında sağlık için susuz kalmanız önemlidir. Sabah bulantısı yaşarken günde 8 bardak su tüketmek zor olabilir, ancak su kaybı sorunu daha da kötüleşti bilir.

 

5) Zencefil çayı ve nane çayı.

 

Zencefil yıllardır karın rahatsızlığını sindirmek ve azaltmak için kullanılmaktadır. Araştırmalar, bulantı semptomlarını hafifletmeye de yardımcı olabileceğini gösteriyor. Nane çayı da midenin yenilenmesine yardımcı olabilir.

 

6) Bol ve rahat giysiler giyin.

 

Sıkı ve dar giysiler mide bulantısı semptomlarını şiddetlendirir. Hamilelik sırasında mide bulantısı yaşayan kadınlar,gevşek giysiler giydiklerinde daha az semptom yaşarlar.

 

7) Vitaminler ve takviyeler.

 

Takviyeler sadece doktorunuzun gözetiminde kullanılmalıdır. Vitamin alıyorsanız,yatmadan önce bir ara öğünle birlikte almanız en iyisi olabilir. B6 vitamini mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabilir.

 

8)l Asit reflüsü.

. Bazen sabah bulantısı ve kusma kaynaklanabilir.

Doktorunuz, mide asidi düzeylerini ve ertesi sabah kızmaya azaltmak için yatmadan önce bazı antrasitler yazacaktır. DİKKAT: Hamilelik sırasında herhangi bir ilaç almadan önce daima doktorunuzla konuşun!

Bu haber 1121 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum